Akcja Samorządu Uczniowskiego – Dokarmiamy ptaki!

Choć na „prawdziwą” zimę chyba nadal czekamy to za oknem jest czas chłodów, przymrozków i czasami śniegu. To jeszcze nie jest za późno by przypomnieć sobie  o naszych małych przyjaciołach – ptakach.

I tu pojawiają  się pytania:  Jak to jest z tym dokarmianiem ptaków? Jak pomagać, aby nie zaszkodzić?

Próby odpowiedzi  na nie poszukiwała dziś klasa druga.  Z dostępnych tekstów informacyjnych udało się poznać kilka podstawowych zasad „ptasiej stołówki”.

Warto to wiedzieć:

  • Rozpoczynaj dokarmianie jak nastaną chłody lub śniegi (Karmniki uzupełniamy dopiero gdy nastanie zima, chłody, śniegi, a ptaki będą miały ograniczony dostęp do pożywienia.)
  • Raz rozpoczęte dokarmianie ptaków nie przerywaj do czasu pojawienia się oznak wiosny (Ptaki przyzwyczajają się, że w określonym miejscu otrzymują pokarm. Jeżeli nie znajdą pożywienia może okazać się, że nie starczy im sił na poszukiwanie innego źródła pokarmu.)
  • Systematycznie czyść karmnik (Resztki pożywienia z czasem będą się psuć i mogą być szkodliwe dla ptaków. Może wybrać więc kulki z pożywieniem lub kubeczki?)
  • Zagwarantujmy bezpieczeństwo posilającym się ptakom (Zawieśmy karmnik tak, aby drapieżniki, np. łowne koty, nie miały łatwego dostępu do jedzących ptaków.)
  • Umiejętnie dobierajmy pokarm (Resztki z naszego stołu nie są najlepszym pokarmem dla ptaków. Warto skorzystać ze skomponowanych gotowych mieszanek ).

 

Wyposażeni w tę wiedzę uczniowie klasy drugiej udali się na pobliski szkolny teren by zawiesić tam pierwsze smakołyki !

Podsumowując – dokarmianie ptaków, jeśli jest przemyślane  – jest ważne i potrzebne!

Ogłaszamy więc – OTWIERAMY  PTASIĄ  STOŁÓWKĘ!!

 

Zachęcamy – przysyłajcie zdjęcia, kto z Was też dokarmia ptaki?!

Zdjęcia można przesłać na adres: donatakisiel@interia. pl

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z naszej klasowej akcji!

 

Permalink do tego artykułu: http://sp130.edu.pl/2018/01/07/akcja-samorzadu-uczniowskiego-dokarmiamy-ptaki/