Chętni uczniowie z klasy V i VI mieli okazję uczestniczyć w niezwykłym projekcie organizowanym przez Szkolne Schronisko Młodzieżowe i UMŁ „Nocni Poszukiwacze”.
W czwartek 6.10 w świetnych humorach (bo deszcz przestał padać) wyruszyliśmy na ścieżki historii naszego miasta. Po zameldowaniu się w schronisku przy ulicy Legionów, powędrowaliśmy do Parku Staromiejskiego na grę terenową „Zaginiona dzielnica”. Uzbrojeni w mapy, karty pracy i przybory pisarskie z zapałem biegaliśmy po parku, znajdując szczątki historii tego miejsca.
Wszystkie drużyny wykonały świetnie wyznaczone zadania, ale bezkonkurencyjne okazały się dziewczyny (Oliwia, Wiktoria, Wiktoria i Oliwka) w połączeniu z Wiktorem z klasy V- zdobyli najwięcej punktów!
Nieco zmęczeni bieganiem po parku udaliśmy się do schroniska, gdzie czekała ciepła herbata, interesujący film o dzielnicy znajdującej się niegdyś w Parku Staromiejskim (ślady tej historii były właśnie zadaniem gry terenowej) i kolacja.
Ale to nie koniec atrakcji!
Wieczorem wyruszyliśmy do Muzeum Tradycji Niepodległościowych, gdzie mieliśmy przygotowane nocne warsztaty.
Zwiedzanie muzeum w nocy, po godzinach otwarcia, nadawało ekspozycji niezwykłą tajemniczą aurę. Cele więzienne, historie zamkniętych osób, pojawiająca się sylwetka naszego patrona, który został tu osadzony wraz z żoną za drukowanie nielegalnej prasy- „Robotnika”, stworzyły niesamowity nastrój.
Dotykaliśmy historii w sposób niezwykle sugestywny. Spróbowaliśmy nawet więziennych sucharów i czarnej, gorzkiej kawy (zbożowej) oraz wcieliliśmy się w role spiskowców nielegalnie drukujących ulotki…
Po tych atrakcjach wróciliśmy na nocleg do schroniska.
W piątek 7.10 po śniadaniu udaliśmy się z przewodnikiem do Centralnego Muzeum Włókiennictwa na kolejne interesujące zajęcia. Przygotowana dla nas gra muzealna nie dotyczyła tym razem historii miasta, ale Triennale, tradycyjnie odbywających się w tym miejscu. Po wykonaniu zadań w salach ekspozycyjnych mieliśmy warsztaty rękodzieła, podczas których wykonaliśmy piękne pajączki i rozwiązywaliśmy łamigłówki graficzne.
Przy okazji drogi do i z muzeum pan przewodnik opowiadał nam historię miejsc, które mijaliśmy. Zatrzymaliśmy się m.in. przy Kościele Ewangelickim, Katedrze, Grobie Nieznanego Żołnierza, pomniku Jana Pawła II, pałacykach na tej części Piotrkowskiej.
Po obiedzie wyruszyliśmy na ostatnią zaplanowaną atrakcję- spacer w panią przewodnik po ulicy Piotrkowskiej. Odwiedziliśmy m.in. przepiękny Pasaż Róży, dom Gutenberga, pomnik Łodzian Przełomu Tysiąclecia. Poznaliśmy postacie uwiecznione w rzeźbach na tej ulicy i piękne pałacyki (już wiemy, że mamy ich w Łodzi aż 162!).
W godzinach popołudniowych powróciliśmy do szkoły.
To była bardzo interesująca, świetnie zorganizowana i przeprowadzona wycieczka!
Jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy w niej uczestniczyć.