Nocni Poszukiwacze

Chętni uczniowie z klasy V i VI mieli okazję uczestniczyć w niezwykłym projekcie organizowanym przez Szkolne Schronisko Młodzieżowe i UMŁ „Nocni Poszukiwacze”.

W czwartek 6.10 w świetnych humorach (bo deszcz przestał padać) wyruszyliśmy na ścieżki historii naszego miasta. Po zameldowaniu się w schronisku przy ulicy Legionów, powędrowaliśmy do Parku Staromiejskiego na grę terenową „Zaginiona dzielnica”. Uzbrojeni w mapy, karty pracy i przybory pisarskie z zapałem biegaliśmy po parku, znajdując szczątki historii tego miejsca.

plik-08-10-2016-11-37-46

Wszystkie drużyny wykonały świetnie wyznaczone zadania, ale bezkonkurencyjne okazały się dziewczyny (Oliwia, Wiktoria, Wiktoria i Oliwka) w połączeniu z Wiktorem z klasy V- zdobyli najwięcej punktów!

Nieco zmęczeni bieganiem po parku udaliśmy się do schroniska, gdzie czekała ciepła herbata, interesujący film o dzielnicy znajdującej się niegdyś w Parku Staromiejskim (ślady tej historii były właśnie zadaniem gry terenowej) i kolacja.

plik-08-10-2016-11-38-07

Ale to nie koniec atrakcji!

Wieczorem wyruszyliśmy do Muzeum Tradycji Niepodległościowych, gdzie mieliśmy przygotowane nocne warsztaty.

plik-08-10-2016-11-48-49

Zwiedzanie muzeum w nocy, po godzinach otwarcia, nadawało ekspozycji niezwykłą tajemniczą aurę. Cele więzienne, historie zamkniętych osób, pojawiająca się sylwetka naszego patrona, który został tu osadzony wraz z żoną za drukowanie nielegalnej prasy- „Robotnika”, stworzyły niesamowity nastrój.

Dotykaliśmy historii w sposób niezwykle sugestywny. Spróbowaliśmy nawet więziennych sucharów i czarnej, gorzkiej kawy (zbożowej) oraz wcieliliśmy się w role spiskowców nielegalnie drukujących ulotki…

plik-08-10-2016-11-49-48

Po tych atrakcjach wróciliśmy na nocleg do schroniska.

W piątek 7.10 po śniadaniu udaliśmy się z przewodnikiem do Centralnego Muzeum Włókiennictwa na kolejne interesujące zajęcia. Przygotowana dla nas gra muzealna nie dotyczyła tym razem historii miasta, ale Triennale, tradycyjnie odbywających się w tym miejscu. Po wykonaniu zadań w salach ekspozycyjnych mieliśmy warsztaty rękodzieła, podczas których wykonaliśmy piękne pajączki i rozwiązywaliśmy łamigłówki graficzne.

plik-08-10-2016-11-50-40

Przy okazji drogi do i z muzeum pan przewodnik opowiadał nam historię miejsc, które mijaliśmy. Zatrzymaliśmy się m.in. przy Kościele Ewangelickim, Katedrze, Grobie Nieznanego Żołnierza, pomniku Jana Pawła II, pałacykach na tej części Piotrkowskiej.

plik-08-10-2016-11-39-32plik-08-10-2016-11-51-27

Po obiedzie wyruszyliśmy na ostatnią zaplanowaną atrakcję- spacer w panią przewodnik po ulicy Piotrkowskiej. Odwiedziliśmy m.in. przepiękny Pasaż Róży, dom Gutenberga, pomnik Łodzian Przełomu Tysiąclecia. Poznaliśmy postacie uwiecznione w rzeźbach na tej ulicy i piękne pałacyki (już wiemy, że mamy ich w Łodzi aż 162!).

plik-08-10-2016-11-52-14plik-08-10-2016-11-51-44

W godzinach popołudniowych powróciliśmy do szkoły.

To była bardzo interesująca, świetnie zorganizowana i przeprowadzona wycieczka!

Jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy w niej uczestniczyć.

Permalink do tego artykułu: http://sp130.edu.pl/2016/10/08/nocni-poszukiwacze/