WISKITNO – poznaję moją małą ojczyznę

Zbliżające się święto narodowe stało się bardzo dobrą okazją do poznania najbliższej okolicy czyli Wiskitna. Uczniowie klas I-IV wybrali się na  wycieczkę – śladami ważnych wydarzeń związanych z najbliższą okolicą.
    Pierwszym z odwiedzanych miejsc był obelisk  14-stu Straconych.  Budowla przybliżyła uczniom pojęcie „obelisk”, a pamiątkowa tablica przybliżyła ważne, choć smutne wydarzenie z okresu drugiej wojny światowej. By wysłuchać tej krótkiej historii tragicznych wydarzeń uczniowie pojechali do kolejnego miejsca – mogiły z II wojny światowej w lesie przy Stróży. O tym wyjątkowym miejscu niektórzy słyszeli, ale niewiele osób potrafi je odnaleźć. W chwili ciszy myślami przenieśliśmy się do 11 maja 1941 roku, kiedy to na oczach zgromadzonych pod przymusem okolicznych ludzi rozstrzelano 14 mieszkańców Wiskitna, a potem ich ciała zakopano właśnie w tym lesie.
Trudno było zrozumieć, jak można tak traktować drugiego człowieka …
   Kolejnym miejscem, który udało się odwiedzić to pobliski cmentarz parafialny. Wśród wielu grobów odszukaliśmy szczególnie bliskie naszej szkole – groby Państwa Gibus oraz Państwa Lisowskich. Zapalając znicze, w chwili zadumy wspominaliśmy osoby, którym nasza szkoła była tak bliska.
   To była ważna lekcja historii o naszej okolicy. Pozostanie w naszej pamięci na długo.

Permalink do tego artykułu: http://sp130.edu.pl/2019/11/10/wiskitno-poznaje-moja-mala-ojczyzne/