II edycja PROJEKTU „ODKRYWCY ŁODZI”

II edycja PROJEKTU „ODKRYWCY ŁODZI”

realizowanego

przez Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Łodzi

we współpracy z Muzeum Miasta Łodzi oraz Centralnym Muzeum Włókiennictwa. muzeumwlokiennictwa

23 września 2014 klasa IV uczestniczyła w pierwszej wycieczce w ramach projektu „Odkrywcy Łodzi.”

W „Odkrywaniu Łodzi” swoją pomoc oferowała nam p. Elżbieta Pędziwiatr – przewodnik po Łodzi, która wprowadziła nas w klimat XIX przemysłowego miasta. O pani przewodnik , jej zainteresowaniach, pasji możemy sporo dowiedzieć się ze strony www.przewodniklodz.pl.

Wycieczkę rozpoczęliśmy od niespodzianki.

Najpierw odbyły się warsztaty tworzenia z sizalu w Pracowni Plastycznej Sizalu w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej.Pod kierunkiem artystów pracowni wykonaliśmy sizalowe figurki. Powstały oryginalne i efektowne lalki, które po zajęciach zabraliśmy na pamiątkę do domu.

Zadowoleni z zabawy tworzenia i wspaniałych efektów naszej pracy udaliśmy się do Muzeum interaktywnego KOTŁOWNIA, które mieści się w zrewitalizowanym budynku Kotłowni, usytuowanym na dziedzińcu wewnętrznym
dawnej fabryki Ludwika Geyera.

Projekt adaptacji budynku kotłowni Centralnego Muzeum Włókiennictwa na cele muzeum interaktywnego był współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Budynek Kotłowni  wzniesiony ok. 1838 r., znajduje się na brukowanym dziedzińcu, otoczonym czterema budynkami fabrycznymi. Właśnie w tym budynku powstała unikalna multimedialna ekspozycja. Ekrany ledowe, plazmowe, ściany wizyjne, podłogi interaktywne, rzutniki, stanowiska komputerowe, infokioski wywarły na nas ogromne wrażenie.

Mieliśmy możliwość zaprojektowania własnych tkanin i pokazania ich potem na specjalnym stole dotykowym. Liczne multimedialne gry, zabawy i quizy uatrakcyjniały nasz pobyt w muzeum. Układaliśmy gobelin z puzzli, haftowaliśmy wzór na serwetce. Muzeum interaktywne Kotłowni kryje w sobie wiele innych sekretów. Będziemy je odkrywać innym razem. A samym pobytem w pracowni sizalu oraz w muzeum możemy pochwalić się na załączonych zdjęciach.

Zapraszamy do obejrzenia.

 

 

 

Permalink do tego artykułu: http://sp130.edu.pl/2014/09/25/ii-edycja-projektu-odkrywcy-lodzi/