15 września 2014 archive

Projekty 2014/2015 :)

W bieżącym roku szkolnym, jak zwykle, będzie się działo…

Nasza szkoła zakwalifikowała się do udziału w nowych projektach: Wf z Klasą, Mistrzowie Kodowania,  Mały Mistrz i Odkrywcy Łodzi..

Kilka słów o nich:wf_z_klasa

1. „WF z Klasą” to program Centrum Edukacji Obywatelskiej realizowany przy wsparciu „Gazety Wyborczej” i portalu Sport.pl. Działania finansuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Program jest objęty honorowym patronatem Ministra Sportu
i Turystyki, Ministra Zdrowia oraz Minister Edukacji Narodowej.
Program WF z Klasą wspiera nauczycieli w rozwijaniu kultury fizycznej uczniów i przyczynia się do wypracowania pomysłów na nowoczesne i ciekawe lekcje. Zajęcia – tak obowiązkowe, jak i dodatkowe – mogą być bardziej zróżnicowane
i bliższe oczekiwaniom młodych ludzi. Wychowanie fizyczne to przecież nie tylko gry zespołowe, ale także taniec, aerobik, wschodnie sztuki walki, joga, turystyka rowerowa i piesza. Nasz program ma pokazać, że ze sportu w szkole każdy może czerpać przyjemność.”
/http://www.ceo.org.pl/pl/wf/news/opis-programu/bez_tytulu_8

mistrzowie_kodowania_0

2. „Program „Mistrzowie Kodowania” prowadzą Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie, Stowarzyszeniem „Rodzice w Edukacji” i Samsung Electronics Polska.
Celem programu jest popularyzacja nauki programowania w polskich szkołach.
Chcemy pokazać, że nauka programowania może być przyjemna i łatwa – zarówno dla ucznia, jak i dla nauczyciela.

Zaczynamy od Scratcha
Pierwszym językiem, którego uczniowie będą uczyli się w ramach programu, jest Scratch, który został opracowany w Massachusetts Institute of Technology (MIT). Scratch jest środowiskiem przyjaznym uczniom szkół podstawowych, prostym
w obsłudze, a przy tym bezpłatnym.
Scratch to intuicyjny język programowania, pozwalający uczniom tworzyć gry, pokazy multimedialne, historyjki i inne projekty. Jego niewątpliwą zaletą jest błyskawiczny efekt, jaki widzi uczeń po uruchomieniu stworzonego przez siebie programu.”
/http://www.ceo.org.pl/pl/mistrzowiekodowania/opis-programu/

3. Mały Mistrz

logo_mmProgram „Mały Mistrz” skierowany jest do dzieci z klas I-III szkół podstawowych, a jego idą jest propagowanie aktywnej postawy. Formuła „Małego Mistrza” opiera się na sześciu zasadniczych blokach sportowych z możliwością poszerzania o pokrewne dziedziny. W każdym bloku uczeń ma szansę opanowania określonych umiejętności i wiadomości, za które nagradzany jest odpowiednią odznaką.
Uczniowie po opanowaniu kolejnych sprawności i umiejętności ruchowych otrzymują odznakę, którą wklejają do specjalnej legitymacji. Zdobywca kompletu sprawności otrzymuje tytuł Małego Mistrza.

Program Małego Mistrza pomaga nauczycielom edukacji wczesnoszkolnej i współpracującym nauczycielom wychowania fizycznego w:
• dostosowaniu zajęć w klasach I-III do nowej podstawy programowej,
• monitorowaniu stanu zdrowia, rozwoju fizycznego i sprawności fizycznej uczniów szkół podstawowych,
• zintegrowaniu zajęć ruchowych z innymi zadaniami edukacyjnymi.
/http://www.malymistrz.pl/main/show_static/1/

Klasa IV bierze udział w II edycji Projektu  „Odkrywcy Łodzi” realizowanego przez Szkolne
Schronisko Młodzieżowe w Łodzi.
W ramach projektu uczniowie  będą uczestniczyć w dwóch wycieczkach:

Dnia 23.09 w godz.9.00-12.00
Wycieczka 1
– zwiedzanie Centralnego Muzeum Włókiennictwa (m. in. Skansenu Łódzkiej
Architektury Drewnianej i Muzeum Interaktywnego)
– warsztaty rękodzielnicze przybliżające dawne techniki dekoracji
Zakończenie: Centralne Muzeum Włókiennictwa, ul. Milionowa
Dnia 2.10 w godz.  9.00-13.00
wycieczka 2
– zwiedzanie osiedla fabrycznego przy ul. Ogrodowej: dawnej fabryki
włókienniczej (elektrownia, tkalnia, przędzalnia, straż pożarna) obecnie
Centrum Manufaktura, domów dla robotników oraz Starego Miasta (Stary Rynek,