29 listopada 2018 archive

„Nosimy Cię w swych sercach…”, czyli jubileusz 80-lecia szkoły i 100-lecia odzyskania Niepodległości

To już 80 lat ciekawej, wspaniałej historii i mnóstwo pięknych dat.

W dniach 20 i 22 listopada 2018 r. obchodziliśmy jubileusz 80-lecia powstania szkoły i 100-lecia odzyskania Niepodległości. Z tej okazji
w szkole odbył się uroczysty apel, na który przybyło mnóstwo znamienitych gości, wśród których byli:  Dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta Łodzi Pan Marek Kondraciuk, Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Łodzi Pani Profesor Małgorzata Niewiadomska-Cudak, Proboszcz parafii św. Rafała Kalinowskiego Ksiądz Grzegorz Wojda, Kierownik Biura Audytu Wewnętrznego i Kontroli UMŁ Pani Małgorzata Świtaj, Kierownik Oddziału Projektów UMŁ Pani Joanna Gralak-Wójcik, Główny Specjalista Biura Audytu Wewnętrznego i Kontroli UMŁ Pani Ewa Firaza, Wizytator Łódzkiego Kuratorium Oświaty Pan Tomasz Walczak, Inspektor Wydziału Edukacji UMŁ Pani Iwona Kurczewska, Przedstawiciel Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego Pani Mariola Zajdlic, Wieloletni Prezes Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Łódź-Górna Pan Janusz Pufala, Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Dorota Ulkowska, Przewodnicząca Rady Osiedla Wiskitno Pani Sylwia Kozińska i Przedstawiciele OSP Wiskitno.

Wszystkich bardzo serdecznie powitała Dyrektor SP 130 w Łodzi Pan Aleksandra Sawicka-Kowalczyk, która wygłosiła okolicznościowe przemówienie, odnosząc się do historii i tradycji szkoły, życząc jednocześnie wszystkim zebranym miłych przeżyć oraz dobrej zabawy podczas tego uroczystego jubileuszu. Było mnóstwo kwiatów i jeszcze więcej życzeń ze strony przybyłych gości, spośród których głos zabrali:

Dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta Łodzi Pan Marek Kondraciuk, Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Łodzi Pani Profesor Małgorzata Niewiadomska-Cudak, Przedstawicielka Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego Pani Mariola Zajdlic, Przewodnicząca Rady Osidla Wiskitno Pani Sylwia Kozińska i Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Łódź-Górna Pan Marian Trębacz.

Natomiast Przewodnicząca Rady Osiedla Wiskitno Pani Sylwia Kozińska przekazała Dyrektor SP 130 w Łodzi Pani Aleksandrze Sawickiej-Kowalczyk dar finansowy, dzięki któremu będzie można wyremontować szkolne korytarze. W części oficjalnej wzięła również udział delegacja Samorządu Uczniowskiego, która złożyła kwiaty na grobach byłych dyrektorów naszej szkoły.

Po pierwszej części uroczystego apelu, który prowadzili nauczyciele Pani Donata Kisiel i Pan Rafał Żurek, przyszedł czas na część artystyczną jubileuszu zatytułowaną: „Nosimy Cię w swych sercach…”. Było recytowanie wierszy oraz przedstawienie teatralne nawiązujące do „Dziadów” Adama Mickiewicza i do prezentacji multimedialnej „Dawno, dawno, temu…” ukazującej ważne daty w historii niepodległej Polski i naszej szkoły. Wszyscy z sentymentem mogli powspominać minione lata, w jaki sposób w kraju rodziła się demokracja i co w tym czasie działo się z 80-letnią jubilatką. A wszystko za sprawą humorystycznego komentarza do prezentacji multimedialnej w wykonaniu Pani Agaty Pielacińskiej-Grędy i Pana Krzysztofa Bednarka. Rytm wydarzeniom artystycznym dodawał szkolny chór pod opieką Pani Wiktorii Kawy, który doniośle intonował legionowe pieśni i zespół gitarowy pod opieką Pani Jolanty Kęsy i Pani Agnieszki Woźniackiej. Dodatkowy aplauz wzbudził solowy występ absolwentki naszej szkoły Natalii Sójty, która zaśpiewała piosenkę Marka Grechuty „Ojczyzna”, akompaniując sobie przy tym na gitarze akustycznej. Całość jubileuszowej atmosfery dopełniały okazałe dekoracje (flagi, kwiaty, lampy, rozety i stroiki), w której przeważały barwy biało-czerwone, a to dzięki Pani Małgorzaty Zagórskiej.

Na zakończenie uroczystości był tort i podziękowania od Pani Dyrektor Aleksandry Sawickiej-Kowalczyk dla wszystkich, którzy przyczynili się do uświetnienia jubileuszu 80-lecia powstania szkoły oraz zaproszenie do wspólnego odśpiewania „Walczyka dla Łodzi”. Po wrażeniach artystycznych przybyli goście mogli oglądać licznie wystawione kroniki szkolne, prace plastyczne uczniów z konkursu plastycznego
„Sto lat niepodległej” i zrobić sobie zdjęcie przy ścianie, mundurze i zabytkowym biurku, stylizowanym na gabinet naszego patrona
Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Podobne przeżycia towarzyszyły najmłodszym widzom i uczestnikom jubileuszowego apelu, który odbył się dwa dni wcześniej. Wśród zaproszonych gości była liczna grupa przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego nr 233 w Łodzi wraz z nauczycielami oraz rodzice, uczniowie
i absolwenci naszej szkoły. W tym dniu Dyrektor SP 130 w Łodzi Pani Aleksandra Sawicka-Kowalczyk miała przyjemność wręczyć kilkadziesiąt dyplomów, nagród i wyróżnień zwycięzcom licznych konkursów, które odbyły się w ramach 80-lecia szkoły i 100-lecia odzyskania Niepodległości. Spośród najważniejszych należy wyliczyć: Konkurs poezji patriotycznej, Konkurs plastyczny „Sto lat niepodległej”, Konkurs biblioteczny „Alfabet patriotyczny”, Konkurs języka angielskiego, Konkurs ortograficzny „Sto słów dla niepodległej” i 100 partyjek szachów oraz 100 partyjek warcabów.

GALERIA OBCHODÓW 80- LECIA SZKOŁY

Permalink do tego artykułu: http://sp130.edu.pl/2018/11/29/nosimy-cie-w-swych-sercach-czyli-jubileusz-80-lecia-szkoly-i-100-lecia-odzyskania-niepodleglosci/