8 grudnia 2017 archive

Podróż do wnętrza Ziemi…

Dnia 7 grudnia 2017r. uczniowie klasy I-II i IIIa wybrali się na wycieczkę do Kopalni Soli w Kłodawie. Po dotarciu na miejsce, pierwszym punktem zwiedzania okazał się jednak … kopalniany sklepik z solnymi pamiątkami. Wyposażeni więc w  pamiątki, bryły soli i kilogramy paczek soli… rozpoczęliśmy przygotowania do zjazdu szybem wydobywczym na głębokość 600 metrów pod powierzchnią ziemi.  Dla wielu małych turystów była to pierwsza taka podróż, a więc i pierwsze nowe doświadczenia związane ze zmianą ciśnienia. Znaleźliśmy jednak i na to swoje rozwiązanie … wspólny śpiew rozlegał się po wszystkich kopalnianych zakamarkach, a zjazd okazał się bardzo szybki!

Już pod ziemią, wraz z kopalnianym przewodnikiem ruszyliśmy wyrobiskami korytarzowymi do podziemnej kaplicy św. Kingi –  opiekunki górników solnych. Okazało się, że jej piękny strój zdobi sól biała i unikalna różowa oraz niebieska! W trakcie naszej dalszej podróży mieliśmy okazję usłyszeć ciekawostki nt historii powstania złóż kłodawskich oraz jej zastosowania, obejrzeć wyeksploatowane komory solne czy zobaczyć maszyny używane w podziemnym górnictwie. Największą jednak atrakcją okazała się możliwość posmakowania solnych ścian korytarza! Wszystko byłoby zapewne smaczniejsze gdyby nie… nasze kaski, które trochę nam w tym przeszkadzały!

Ciekawym i trochę strasznym miejscem była … Grota Drakuli! Okazało się jednak, że nikt nie jest płochliwy i odważnie spoglądał Drakuli w oczy!

2,5 godzinny spacer minął bardzo szybko. W chwili odpoczynku udało nam się zrobić pamiątkowe zdjęcia. A wychodząc z kopalni nie zabrakło chętnych do wyszukiwania pięknych brył solnych, które można było zabrać na pamiątkę do domu.

Trochę zmęczeni, ale wyposażeni w bogactwo naturalne jakim jest sól, wróciliśmy szczęśliwie do domu.  To magiczne, solne miejsce, największa czynna kopalnia soli,  niewątpliwie zrobiło na nas wrażenie!

GALERIA ZDJĘĆ

Permalink do tego artykułu: http://sp130.edu.pl/2017/12/08/podroz-do-wnetrza-ziemi/

Dziękujemy za Wielkie Dary Małych Serc!

Po raz kolejny już z wielkim zaangażowaniem, indywidualnie i grupowo włączyliśmy się do akcji charytatywnej „Podziel się Wigilią”.
Nasi uczniowie, rodzice i nauczyciele ponownie pokazali,
że obdarowywanie jest dla nas wielką przyjemnością.

Liczymy, że zebrane i przekazane potrzebującym podarunki wywołają uśmiech na niejednej twarzy   i sprawią, że czas Świąt Bożego Narodzenia będzie radosny i spokojny.

Dziękujemy wszystkim darczyńcom za serce i zrozumienie!

ZDJĘCIA

Permalink do tego artykułu: http://sp130.edu.pl/2017/12/08/dziekujemy-za-wielkie-dary-malych-serc/