12 czerwca 2015 archive

Podsumowanie WebQuest

Dziś w naszej szkole miało miejsce podsumowanie całorocznej pracy w oparciu o metodę WebQuest. Jest to innowacyjna forma projektu edukacyjnego, opierająca się głównie na wykorzystaniu technologii informacyjnej w procesie grupowego, zespołowego uczenia się.

Metoda ta zmodyfikowana i dostosowana do możliwości naszych uczniów, została wdrożona przez wszystkich nauczycieli. Uczniowie klasy IV systematycznie, od października do czerwca, uczestniczyli w międzyprzedmiotowych zajęciach edukacyjnych. Jeden dzień w miesiącu, podczas 3 – 4 godzin pracy, z przerwami wyznaczanymi spadkiem aktywności lub zmęczeniem, czwartoklasiści pod kierunkiem nauczycieli realizowali projekty w wybranej tematyce, w oparciu o treści zgodne z podstawą programową.

  • Październik „Jesienne metamorfozy” – przedmioty wiodące przyroda, plastyka
  • Listopad „Tajemniczy ogród” – przedmioty wiodące przyroda, matematyka
  • Grudzień „Zwykły bohater” – przedmioty wiodące j. polski, przyroda, j. angielski, wf
  • Styczeń „Planujemy wycieczkę” – przedmioty wiodące matematyka
  • Luty „Sztuka i wiara” – – przedmioty wiodące plastyka, religia
  • Kwiecień „Webquestowy dziesięciobój” – przedmioty wiodące historia, wf
  • Maj „Nasze prawa ważna sprawa” – przedmioty wiodące godzina wychowawcza

To nie koniec naszej przygody z WebQuest. Jak zapowiada dyrektor szkoły – Aleksandra Sawicka – Kowalczyk, od nowego roku szkolnego kontynuujemy wdrażanie tej metody w klasie V i obejmujemy nią także przyszłoroczną klasę IV.

Czerwcowy WebQuest stał się okazją do podsumowania całego roku pracy oraz zaprezentowania naszych działań. Gościliśmy dziś w szkole wyjątkowe osoby.

  • wiceprezydenta miasta Łodzi – Pana Tomasza Trelę,
  • wicedyrektora Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego – Panią Teresę Dąbrowską,
  • kierownika Ośrodka Nowoczesnych Technologii Informacyjnych ŁCDNiKP – Panią Annę Koludo,
  • konsultanta ŁCDNiKP – Pana Adama Cyrańskiego,
  • rodziców uczniów klasy IV.

DSC_0569DSC_0582Nasi goście uczestniczyli w zajęciach projektowych „Świat wokół nas” prowadzonych przez nauczyciela plastyki i muzyki Panią Katarzynę Kasprzyk i nauczyciela przyrody Panią Annę Romańską.

DSC_0627

Efektem pracy były stworzone przez uczniów tematyczne książki – Lapbooki – opowiadające o wybranym ekosystemie (łąka, las, pole uprawne, staw). Lapbook to nic innego jak obrazkowa mapa myśli. Może to być teczka lub papierowy folder wypełniony zebranymi faktami, ilustracjami, wykresami na określony temat.

IMG_8366Utrwaliliśmy w ten sposób zagadnienia z przyrody, uczniowie mogli wykazać się swoim zmysłem i umiejętnościami plastycznymi dbając jednocześnie o estetykę pracy oraz czytelność pisma i ortografię. Informacji o ekosystemach i organizmach w nich żyjących poszukiwali w podręczniku do przyrody, albumach. Korzystali również ze specjalnie na tę okazję przygotowanej strony internetowej, stworzonej na naszym blogu ekologicznym. Należało nie tylko pozyskać odpowiednie informacje, ale też wybrać te, które będą najciekawsze i odpowiednie dla czytelnika. Lapbooki trafią bowiem jako pomoc dydaktyczna do młodszych kolegów z klasy I.

IMG_8354Podczas zajęć towarzyszyły nam iPady wypożyczone dzięki uprzejmości salonu iSpot z Warszawy. To dzięki aplikacjom na nich zainstalowanych uczniowie mogli nie tylko skorzystać z zasobów Internetu, ale odczytać zadania ukryte pod kodami QR, wykonać zdjęcie swojej pracy, podzielić się z innymi swoimi spostrzeżeniami z zajęć i wraz z podsumowaniem umieścić na tzw. Padlecie.

IMG_8335W pracę WebQuestową zaangażował się także sam prezydent Tomasz Trela, który wspólnie z jedną z grup wyszukiwał potrzebne informacje posługując się kodem QR.

DSC_0597Dziś mimo wielu ciekawych zadań i zdobytych informacji, to właśnie możliwość spotkania się i porozmawiania z wiceprezydentem miasta była tym, co uczniom spodobało się najbardziej 🙂 Ich wypowiedzi znajdziecie na zamieszczonym niżej Padlecie.

Permalink do tego artykułu: http://sp130.edu.pl/2015/06/12/podsumowanie-webquest/