Warszawa – zwiedzamy stolicę Polski

Uczniowie klas pierwszych 31 marca wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Przysłowiowo tego dnia było
w marcu jak w garncu.  Towarzyszyła nam kapryśna marcowa pogoda. Niespodziewanie robiło się ciepło
i słonecznie, trochę padał deszcz, a niekiedy prószył śnieg. Byliśmy jednak dobrze przygotowani na takie pogodowe przygody. Podbój Warszawy rozpoczęliśmy od Starego Miasta. Tam czekał na nas nasz człowiek- przewodnik po stolicy. Wsłuchani w jego opowieści poznawaliśmy warszawskie zakamarki. Wysoko, wysoko podnieśliśmy głowy, by zobaczyć króla Zygmunta III Wazę, uważnie rozglądaliśmy się na prawo, by podziwiać Zamek Królewski i na lewo, by przejść najważniejszą ulicą Starego Miasta, ulicą Świętojańską. Naszym oczom ukazała się tam Bazylika Archikatedralna pw. Jana Chrzciciela. Idąc dalej weszliśmy na mały, trójkątny placyk- kanonię. Na jego środku stoi potężny spiżowy dzwon. Zgodnie z tradycją obeszliśmy go trzy razy, by spotkało nas szczęście. Na Kanonii znajduje się również najwęższy dom. Ma szerokość zaledwie jednego okna. Zdecydowanie większe i piękniejsze widoki czekały na nas na tarasie widokowym Gnojnej Góry. Na rynku Starego Miasta spotkaliśmy pomnik legendarnej warszawskiej Syrenki, od wieków będącej godłem i symbolem Warszawy. Po drodze zatrzymaliśmy się przy pomniku Jana Kilińskiego oraz Pomniku Małego Powstańca.
Z uwagą słuchaliśmy o bohaterskich czynach dzieci biorących udział w powstaniu warszawskim.
Spacer po Starym Mieście kończyliśmy oglądając pozostałości murów obronnych i Barbakan.
Jest to łącznik Starego i Nowego Miasta.  Kolejny zwiedzany obiekt dostarczył nam wielu wrażeń i emocji.
Był to Stadion Narodowy. Zachwycał wszystkich! Następne atrakcje czekały na nas w Łazienkach Królewskich. W Pałacu na Wyspie spędzaliśmy czas po królewsku, w letniej rezydencji ostatniego króla Polski Stanisława Augusta. Odbyliśmy również lekcję muzealną. Czas gonił nas podczas wyprawy, więc postanowiliśmy skorzystać, jak dla nas z wyjątkowego środka komunikacji, czyli METRA. Po bardzo szybkiej przejażdżce byliśmy już przed Pałacem Nauki i Kultury. Wjazd ekspresową windą umożliwił nam podziwianie Warszawy
z XXX-go piętra tej wielkiej budowli. I ten widok stolicy zakończył naszą wycieczkę. Słoneczny klimat wycieczki prezentowały nasze buzie. Radość i uśmiech towarzyszyły nam do końca wspólnie spędzonego dnia.

zobacz zdjęcia

Permalink do tego artykułu: http://sp130.edu.pl/2015/04/02/warszawa-zwiedzamy-stolice-polski/