24 kwietnia 2015 archive

WebQuestowy dziesięciobój

21.04 odbyły się w klasie IV comiesięczne zajęcia metodą WebQuest. Tym razem było to sportowe spojrzenie na starożytne igrzyska olimpijskie, czyli połączenie zajęć wychowania fizycznego, j.polskiego i historii. Dodatkową atrakcją była praca całkowicie przygotowana i prowadzona na iPadach. Nasi bohaterowie wcielili się w role odkrywców zagadek historii i wzięli udział w konkursie, mającym formę gry planszowej. Mieli dziesięć zadań do wykonania (stąd dziesięciobój), podczas których musieli wykazywać się umiejętnością współpracy w grupie, wyszukiwania informacji w różnych źródłach, rozwiązywania zagadek i łamigłówek, szybkością, refleksem i poczuciem humoru. Kolejne zadania ukryte były w różnych miejscach sali polonistycznej i eko-przyrodniczej oraz  zakodowane kodami Qr, które uczniowie musieli zeskanować i odczytać. Wśród zadań znalazły się typowo polonistyczne- czytanie ze zrozumieniem, porządkowanie części mowy wokół grupy tematycznej, jak i historyczne – wyszukiwanie dyscyplin starożytnych igrzysk, obliczanie upływu czasu między wydarzeniami. Na części typowo sportowej uczniowie rzucali do celu (woreczkami; niestety, nie dyskiem), biegali grupowo na czas i skakali w dal, licząc odległość stopami. Dopisywały nam:  zarówno pogoda, jak i świetne humory. Kreatywnością zabłysnęły grupy podczas ustawiania i uwieczniania „żywych obrazów”, nawiązujących do rzeźb o tematyce sportowej (np. Dyskobol Myrona). Trzy godziny minęły nie wiadomo kiedy, a zakończyło je wręczenie laurów zwycięzcom biegu, czyli nagród ministerialnych (= ocen ).

Po raz kolejny okazało się, że zajęcia webquestowe w naszej szkole to prawdziwy strzał w dziesiątkę!

Permalink do tego artykułu: http://sp130.edu.pl/2015/04/24/webquestowy-dziesiecioboj/

Strefa nowych technologii

W czwartek klasa VI odwiedziła wystawę „Strefa nowych technologii” w Porcie Łódź.

W trakcie zajęć, w formie zabawy, zapoznaliśmy się z najnowszymi osiągnięciami techniki i informatyki, dowiedzieliśmy się jak technologia zmienia nasze życie oraz w jakich dziecinach ją wykorzystujemy.
Podczas wycieczki zwiedzaliśmy 5 stref:

STREFA DRUKU 3D

DUKARKA 3D

Pierwszym punktem programu było wprowadzenie w świat druku 3D. Dowiedzieliśmy się o praktycznym wykorzystaniu tej technologii, która znajduje swoje zastosowanie m.in. w motoryzacji, architekturze, medycynie oraz w podboju kosmosu. Zobaczyliśmy proces druku trójwymiarowego łożyska, które później otrzymaliśmy do klasy. Widzieliśmy jak warstwy specjalnego plastiku są nakładane jedna na drugą i tworzą gotowy, trójwymiarowy model. Łożysko w pełni działa i obraca się!

WYDRUK 3D

STREFA LEAP MOTION

LEAP MOTION

Leap motion to urządzenie, które śledzi ruch naszych rąk i palców i daje możliwość bezdotykowego sterowania komputerem. W ten sposób mieliśmy możliwość grania oraz tworzenia multimedialnej rzeczywistości. Taka zabawa może pomóc zapoznać się z podstawami modelowania w 3D.

STREFA OCULUS RIFT

OCULUS RIFT

Najbardziej obleganą przez nas atrakcją strefy nowych technologii był Oculus Rift. Zakładając specjalne okulary weszliśmy do świata 3D, który mogliśmy oglądać w pełnym trójwymiarze, patrzeć w górę, w bok, obracać się.  Wszystko działo się w czasie rzeczywistym dając nam poczucie poruszania się w naturalnym świecie. Korzystaliśmy z aplikacji Roller Coster, dzięki której mogliśmy poczuć się jak w wagoniku kolejki górskiej. Wrażenia są niesamowite 🙂

STREFA ROZRYWKI SPHERO i DICE+

SPHERO

Sphero to mała kulka, którą sterujemy za pomocą tabletu lub smartfonu. W jej wnętrzu umieszczono specjalne mechanizmy pozwalające jej na poruszanie się we wskazanym kierunku. Dzięki wbudowanemu panelowi LED może świecić na różne kolory. Naszym zadaniem było przeprowadzić kulkę przez specjalnie przygotowany tor przeszkód.

DICE+

Dice to elektroniczna kostka zamieniająca tablet w interaktywne centrum rozrywki. Kostka łączy się z tabletem za pośrednictwem Bluetooth, dając fajne możliwości zabawy. My poruszaliśmy rybką w odpowiednim kierunku i zdobywaliśmy punkty.

MOBILNY GREEN-BOX

GREEN-BOX

Zaciekawiło nas też wirtualne studio fotograficzne, takie jak wykorzystują na co dzień w filmach i programach telewizyjnych. Mogliśmy zrobić sobie zdjęcia w dowolnie wybranej komputerowo scenerii. Niektórzy przenieśli się na pełne morze w swoim luksusowym jachcie, inni poznawali przyrodę lasów tropikalnych, a niektórzy odbyli podróż aż na Księżyc 🙂

EFEKT GREEN-BOX