Narodowe Czytanie 2024

Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Każdego następnego roku, we wrześniu, w całej Polsce odbywało się czytanie kolejnych znanych dzieł polskich pisarzy.

Podczas tegorocznej odsłony akcji – 7 września, odbyło się czytanie „Kordiana” Juliusza Słowackiego. Choć to lektura uczniów starszych klas i historia jeszcze odległa dla najmłodszych to … „najstarsi” uczniowie edukacji wczesnoszkolnej czyli klas trzecich podjęli wyzwanie wysłuchania fragmentu tego dzieła.

W krótkim przekazie usłyszeli najważniejsze informacje o życiu i twórczości Juliusza Słowackiego, a fragment dzieła poznali w oparciu o film przygotowany przez pracowników jednej z Miejskich Bibliotek Publicznych.

Wszyscy zgodnie przyznali, że z trudem zrozumieli wypowiadane fragmenty, ale … słuchali z zaciekawieniem. Niełatwo rozbudzić zainteresowanie czytelnicze utworem z kanonu literatury polskiej, ale ważne by próbować

Permalink do tego artykułu: http://sp130.edu.pl/2024/09/10/narodowe-czytanie-2024/