maj 2025 archive
maj 09 2025
Zjednoczeni pod Biało-Czerwoną
Permalink do tego artykułu: http://sp130.edu.pl/2025/05/09/zjednoczeni-pod-bialo-czerwona/
maj 08 2025
1000 lat temu … w 1025 roku
W ostatnim czasie uczniowie naszej szkoły przenieśli się w czasie o tysiąc lat, by wziąć udział w koronacji Bolesława Chrobrego, której 1000. rocznicę obchodzimy w bieżącym roku. W roli króla Bolesława i jego poddanych oraz arcybiskupa Hipolita wystąpili uczniowie przebrani w stroje z epoki. Po uroczystej koronacji poddani złożyli królowi hołd, po czym nastąpiła uczta, podczas której można było degustować podpłomyki, chleb ze smalcem i polewkę z soczewicy. Z okazji rocznicy uczniowie klas IV-V przygotowali komiksy opisujące życie króla, stworzyli również monety okazjonalne oraz własne propozycje nowego wzoru banknotu 20 złotowego. Nie zabrakło również królewskiej wersji gry-Monopoly, którą nazwali Chrobopoli.
Uczniowie klas I-III z wielkim zaangażowaniem dołączyli do szkolnego dnia poświęconego królowi Bolesławowi Chrobremu. Dzieci uczestniczyły w specjalnych lekcjach, podczas których poznały postać pierwszego koronowanego władcy Polski oraz jego zasługi dla naszego kraju.
W ramach działań edukacyjnych najmłodsi stworzyli własnoręczne portrety króla Bolesława oraz piękne, ozdobne korony. Radość i twórcze podejście dzieci sprawiły, że w każdej klasie panował prawdziwie królewski klimat – tym bardziej, że ich także odwiedził król Bolesław.
To była nie tylko świetna zabawa, ale również cenna lekcja historii, która na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów.
Permalink do tego artykułu: http://sp130.edu.pl/2025/05/08/1000-lat-temu-w-1025-roku/
maj 06 2025
„Tajemnice Mistrza Leonarda, czyli … dzisiaj popłyniemy daleko”
Dnia 6 maja uczniowie klasy 6a uczestniczyli w zajęciach STEAM – „Tajemnice Mistrza Leonarda, czyli … dzisiaj popłyniemy daleko”, które poprowadziły p. Roksana Zdunek i p. Katarzyna Kasprzyk. Podczas 3 godzin lekcyjnych uczniowie zgłębiali tajniki epoki renesansu, analizowali wynalazki Leonarda da Vinci i sami konstruowali jednostkę pływającą, napędzaną strumieniem wiatru generowanym przez wiatraczek. Eksperymentom z zatapialnością, klejeniu, mierzeniu i dyskusjom nie było końca, ale … wszystkie powstałe stateczki żaglowe pokonały dystans od jednego, do drugiego brzegu plastikowego pojemnika wypełnionego wodą. Jedna z żaglówek urzekła konstruktorów i nauczycieli wyjątkową precyzyjnością wykonania i nienagannym stylem sunięcia po tafli wody. Może odszukacie ją na zdjęciach?
Na zakończenie uczniowie przenieśli swoje projekty na papier, wykonując szkic w stylu Leonarda. Tylko podpisy zostały naniesione we właściwym kierunku, a nie, jak u mistrza, od prawej do lewej strony (pismo lustrzane).
Permalink do tego artykułu: http://sp130.edu.pl/2025/05/06/tajemnice-mistrza-leonarda-czyli-dzisiaj-poplyniemy-daleko/