29 września 2024 archive
W piątek, 27 września 2024r. uczniowie klas trzecich wybrali się na zajęcia do pierwszego w Polsce muzeum na wolnym powietrzu czyli Skansenu Rzeki Pilicy. I choć nie były to zajęcia poświęcone tej pięknej rzece, to niewątpliwie prawie 100-letni młyn wodny był z nią kiedyś związany. Wizyta miała jednak konkretny cel – poznanie jak i z czego powstaje chleb czyli od ziarenka do bochenka.
I tak po obejrzeniu dawnych narzędzi rolniczych, poznaniu ich roli w gospodarstwie, uczniowie przekroczyli próg młyna by przyjrzeć się i aktywnie uczestniczyć w przygotowaniu mąki na wypieki. Prawdziwą atrakcją było sprawdzenie się w roli młynarza czyli próba mielenia zboża na ręcznych żarnach! Okazało się to nie lada wyzwaniem! Wszyscy jednak spisali się bardzo dobrze i z przyjemnością udali się do miejsca gdzie rozpoczęły się przygotowania do wypieku podpłomyków. Zgodnie ze wskazówkami – przygotowane, rozwałkowane i ozdobione ziarnami ciasto upieczone zostało na ogniu. Spotkanie w skansenie zakończyło się wspólną degustacją!
Skansen to niewątpliwe urokliwe miejsce, a eksponaty pozwoliły przenieść się w odległe dla trzecioklasistów czasy. To była bardzo ciekawa lekcja historii.
GALERIA ZDJĘĆ
Permalink do tego artykułu: http://sp130.edu.pl/2024/09/29/z-wizyta-w-skansenie-rzeki-pilicy/
Tak właśnie swoje relacje przedstawiła uczniom klasy 3a ich wychowawczyni przy okazji omówienia lektury „Doktor Dolittle i jego zwierzęta” oraz przygotowanej dla nich niespodzianki – prezentacji wybranych gołębi pocztowych i ozdobnych. W trakcie zajęć uczniowie mieli okazję poznać przykładowe rasy gołębi, dowiedzieć się o sposobie prowadzenie hodowli oraz odkryć tajemnice obrączek rodowych, które zawierają ważne wskazówki. Jednocześnie uczniowie otrzymali wiele informacji nt sposobu lotowania gołębi pocztowych, długości lotów, sposobu ich transportowania oraz możliwości odszukania hodowcy w sytuacji znalezienia rannego lub wycieńczonego gołębia.
To ciekawe hobby, choć wymagające systematycznej pracy, cierpliwości i troski o zdrowie „swoich skrzydlatych przyjaciół”. Prowadzone właściwie potrafią jednak wynagrodzić ten trud swoim szybkim powrotem z często bardzo odległych miejscowości co jest największą nagrodą dla każdego hodowcy!
Zapewne uczniowie klasy 3a spojrzą teraz nieco bardziej przychylnym okiem na te ptaki bo niektóre z nich to prawdziwi bohaterowie i wytrwali sportowcy!
Permalink do tego artykułu: http://sp130.edu.pl/2024/09/29/skrzydlaci-przyjaciele/