Narodowe Święto Niepodległości

„Ten, kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani nie ma prawa do przyszłości.” (Józef Piłsudski)

Jako uczniowie ze szkoły, której patronem jest marszałek Piłsudski, na co dzień staramy się pielęgnować tradycje i pamiętamy o ważnych świętach. Każda kolejna rocznica odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę, zawsze jest obchodzona szczególnie uroczyście. Tak było również dzisiaj. Galowe stroje, piękne kotyliony, dekoracje w salach i na korytarzach…wszystko to sprawiło, że dzień stał się lekcją patriotyzmu.

Spotkaliśmy się na sali gimnastycznej, aby wspólnie świętować. Nastrój zbudowały piękne legionowe pieśni w wykonaniu chóru, oryginalny i rytmiczny taniec szkolnego koła tanecznego oraz chwile z poezją mistrzów słowa. Dodatkową atrakcją jest wręczenie nagród i dyplomów z odbywających się w szkole konkursów.

Na uroczystości pojawili się również „dziadek Stefan Odważny z babcią Helenką”, aby wraz z Alą i Amelką przybliżyć historię rozbiorów i odzyskania niepodległości.

Uczniowie klas I-III, jako młodzi obywatele naszego kraju, także uczestniczyli w specjalnie dla nich przygotowanej uroczystości. Obejrzeli film animowany o tym, co oznacza słowo NIEPODLEGŁOŚĆ, dowiedzieli się, jak wielką rolę w walce o wolność polskiego narodu odegrał patron szkoły- Józef Piłsudski, a także przypomnieli sobie symbole naszej ojczyzny. Najmłodsi, także włączając się do ogólnopolskiej akcji Szkoła do Hymnu, brawurowo odśpiewali Mazurek Dąbrowskiego z akompaniamentem zespołu gitarowego. Uroczystość zakończył quiz z wiedzy o Polsce, który oczywiście został zaliczony na 6! To był piękny dzień.

GALERIA ZDJĘĆ

Permalink do tego artykułu: http://sp130.edu.pl/2023/11/10/narodowe-swieto-niepodleglosci/