WebQuestowy dziesięciobój

21.04 odbyły się w klasie IV comiesięczne zajęcia metodą WebQuest. Tym razem było to sportowe spojrzenie na starożytne igrzyska olimpijskie, czyli połączenie zajęć wychowania fizycznego, j.polskiego i historii. Dodatkową atrakcją była praca całkowicie przygotowana i prowadzona na iPadach. Nasi bohaterowie wcielili się w role odkrywców zagadek historii i wzięli udział w konkursie, mającym formę gry planszowej. Mieli dziesięć zadań do wykonania (stąd dziesięciobój), podczas których musieli wykazywać się umiejętnością współpracy w grupie, wyszukiwania informacji w różnych źródłach, rozwiązywania zagadek i łamigłówek, szybkością, refleksem i poczuciem humoru. Kolejne zadania ukryte były w różnych miejscach sali polonistycznej i eko-przyrodniczej oraz  zakodowane kodami Qr, które uczniowie musieli zeskanować i odczytać. Wśród zadań znalazły się typowo polonistyczne- czytanie ze zrozumieniem, porządkowanie części mowy wokół grupy tematycznej, jak i historyczne – wyszukiwanie dyscyplin starożytnych igrzysk, obliczanie upływu czasu między wydarzeniami. Na części typowo sportowej uczniowie rzucali do celu (woreczkami; niestety, nie dyskiem), biegali grupowo na czas i skakali w dal, licząc odległość stopami. Dopisywały nam:  zarówno pogoda, jak i świetne humory. Kreatywnością zabłysnęły grupy podczas ustawiania i uwieczniania „żywych obrazów”, nawiązujących do rzeźb o tematyce sportowej (np. Dyskobol Myrona). Trzy godziny minęły nie wiadomo kiedy, a zakończyło je wręczenie laurów zwycięzcom biegu, czyli nagród ministerialnych (= ocen ).

Po raz kolejny okazało się, że zajęcia webquestowe w naszej szkole to prawdziwy strzał w dziesiątkę!

Permalink do tego artykułu: http://sp130.edu.pl/2015/04/24/webquestowy-dziesiecioboj/