2016/2017
Uczniowie klasy VI przygotowywali gazetę o tematyce sportowo-zdrowotnej „coś dla ciała i urody”. Oto próbki ich prac:
„URODA-CUD MALINA”
MARTA LIBERTOWSKA:
Ćwiczenia dla kobiet
Dla kobiet, które marzą o idealnej sylwetce proponujemy zestaw ćwiczeń kształtujących talię, pośladki, brzuch oraz biodra.
- Skakanka
Zaczynamy od marszu, następnie przechodzimy do truchtu w miejscu. Następnie bierzemy skakankę i metodą lajkonik skaczemy przez 4 minuty.
- Przysiady
Stajemy w rozkroku na szerokość bioder, ramiona wysuwamy przed siebie. Ciężar ciała przenosimy na pięty, wykonujemy przysiad. Biodra wypychamy do tyłu. Zrób 16 przysiadów.
- Odwodzenie nogi w bok
Stajemy w rozkroku na szerokość bioder. Nogi lekko uginamy w kolanach, prostujemy plecy i napinamy brzuch, dłonie opieramy na biodrach. Lewą nogę unosimy do góry, tak, by noga nie przesuwała się ani do przodu, ani do tyłu. Opuszczamy nogę, ale nie może ona dotknąć podłoża. Wykonujemy to 16-20 razy na każdą nogę.
- Wypady
W pozycji stojące, jedną nogę odwodzimy do tyłu, podpieramy ją na palcach. Dłonie utrzymujemy na biodrach. Uginamy kolano nogi tylnej,aby znalazło się jak najbliżej podłoża, nogę przednią opierając na całej stopie. Wykonaj ćwiczenie 16 razy na jedną nogę.
- brzuszki
Kładziemy się na ziemi, podnosimy nogi do góry i zginamy kolana. Próbujemy się podciągnąć do nóg. Zrób 20 brzuszków
INGA JÓZEFOWSKA:
Zdrowa skóra
Pod prysznicem
Prysznic jest lepszy dla skóry niż kąpiel.
Jeśli jednak jesteś miłośnikiem kąpieli to pamiętaj że woda nie może być gorąca. Kąpiel można wziąć od czasu do czasu.
Nawilżanie skóry
Codzienne nawilżane powinno stać się twoim nawykiem. Tylko pamiętaj że każda część ciała potrzebuje odpowiedniego kremu lub balsamu. Podobnie jest przy różnych typach skóry.
Czapka i rękawiczki
Zimno, wiatr i słońce z reguły wysuszają skórę. By trochę to zmniejszyć należy, gdy tylko zrobi się zimniej, ubrać się ciepło.
Koniec nawyku
Palisz papierosy lub masz inny nawyk?
One bardzo szkodzą urodzie. Przez nie skóra jest matowa i wygląda na starszą. Więc rzuć nawyk.
Sen dla urody
Jeśli wystarczająco się wyśpisz to twoja skóra będzie wyglądała zdrowo. Twój organizm potrzebuje określonej ilości snu zwykle jest to około siedmiu może ośmiu godzin
ROKSANA SKUNKA:
Jak dbać o włosy.
Włosy są ważne więc trzeba o nie dbać. Należy je myć przynajmniej raz na cztery, pięć dni (zależy od stanu włosów). Można też nakładać specjalne maseczki lub odżywki, stosować odpowiednie witaminy i minerały, a także szampony. Zdrowe włosy to jeden z atrybutów piękna. Cechują się one blaskiem i dużą odpornością więc pielęgnacja jest niezwykle ważna. Jednym słowem włosy to nasza wizytówka.
Ciekawostki:
- Na 1cm2 Znajduje się około 100-150 włosów.
Najdłuższe włosy świata wynoszą 5m i 62,7cm
Z innej gazetki:
Wiktoria Loos:
Odpowiednia dieta
Jednym z ważniejszych elementów zdrowego życia jest odpowiednia dieta. Zdrowe odżywianie stało się ostatnio bardzo popularne. Coraz więcej ludzi chce się zdrowiej odżywiać .
- Podstawą prawidłowego odżywiania powinny być produkty pełnoziarniste i tłuszcze roślinne, uzupełnieniem warzywa i owoce, dopełnieniem orzechy, ryby, drób i jajka, dodatkiem nabiał, a czerwone mięso i słodycze powinny pojawiać się w naszej diecie sporadycznie.
- Zdrowe odżywianie wpływa na długość życia. Wpływa również na mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania.
Higiena osobista
- Higiena osobista jest równie ważna co odpowiednia dieta. Wpływa ona w dużym stopniu na nasze zdrowie.
- Higiena osobista to nie tylko codzienne dbanie o czystość, ale także obserwowanie swojego stanu zdrowia i nie zaniedbywanie pojawiających się objawów. Lekceważenie występujących objawów może doprowadzić do rozwoju choroby. Nasze zdrowie zależy również od naszego stylu życia. Wszystkie czynniki – sport, dobre odżywianie się, dbałość o higienę – wpływają na nasze samopoczucie i zdrowie! Higiena osobista oznacza więc dbanie o cały organizm.
- Skóra codziennie narażona jest na wiele uszkodzeń i zabrudzeń. Aby utrzymać jej higienę należy codziennie się myć. Całe ciało należy myć mydłem i ciepłą, ale nie gorącą wodą, przed posiłkiem i po wyjściu z toalety myć ręce, a włosy tylko wtedy, kiedy tego wymagają. Nie należy używać cudzych przyborów toaletowych takich jak ręcznik, szczoteczka do zębów ani nie nosić cudzych ubrań, butów i bielizny.
Ruch to zdrowie ! – aktywność fizyczna
- Odpowiednią dietę należy połączyć z aktywnością fizyczną. Codzienny wysiłek pozwala nie tylko kontrolować wagę ciała, lecz także zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania.
- Sport wpływa korzystnie na życie człowieka! dzięki aktywności fizycznej następuje szybsze krążenie krwi, co wpływa korzystnie nie tylko na sylwetkę ale także na mózg i koncentrację.
- Wysiłek fizyczny odgrywa ogromną rolę w integracji. Systematyczna aktywność fizyczna to najlepszy sposób na uniknięcie schorzeń.
Odpoczynek
- Prawidłowo doba powinna składać się z 8 godzin pracy, 8 godzin snu i 8 godzin na wypoczynek oraz pozostałe czynności. Zachwianie tej równowagi może być przyczyną ogromnego stresu, a w konsekwencji przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia.Ruch i sport może być również formą odpoczynku!
NA TOPIE -Sara Leśniewska, Kasia i Magda Koryckie, Ewelina Kowalska:
Moda damska
- W co ubrać się na zimę ?
Aby nie zmarznąć zimą szczególnie taką mroźną jak w tym roku nie trzeba od razu zmieniać całego swojego stylu. Pod swoją stylizację można założyć po prostu podkoszulkę, a pod spodnie rajstopy. Na to sweter, bluzę lub sweterek i kurtkę. Mówiąc o samych dorosłych kobietach to jeśli do pracy musisz zakładać np. czarną marynarkę i czarną spódnicę załóż grubsze rajstopy a pod marynarkę podkoszulkę i bluzkę z długim rękawem. Jeśli zazwyczaj nosisz buty na podwyższeniu to kup sobie na przykład koturny koniecznie z polarem i jesteś gotowa na wyjście do pracy.
S.L.
Moda kolorowa urody ci doda
Zdrowe odżywianie i dieta
- Jak wiemy zdrowie jest ważne. Aby zachować ten skarb musimy o niego dbać. Czy to jest trudne? Oczywiście że nie.
- Musimy postarać się utrzymać diety. Powinna składać się z pięciu posiłków dziennie, nie zapominajmy jednak śniadanie jest najważniejsze bo to ono buduje postawę zdrowej diety. Powinno się pić dziennie 2l wody która pomaga w trawieniu.Pamiętajmy żeby pić wodę z odstępem do 30 minut po posiłku.W zdrowym odżywianiu zalecane jest jeść dużo warzyw i owoców. Ważną rzeczą jest także uprawianie sportu.
- K.K
- Co robi burak?
- Czerwieni się
Analizowaliśmy co nam przeszkadza w szkole?
-brak sklepiku
-hałas
-ciężkie książki
-krótkie przerwy
-ciężkie plecaki
-brak kubeczków do picia przy dystrybutorze
2017/2018
JAK SIĘ CZUJEMY W KLASIE? 😆
KLASY IV:
„Jest mi przyjemnie w klasie super dogaduję się z koleżankami.”
„W mojej klasie czuję się dobrze. Jest bardzo przytulna i kolorowa. Uczniowie są w niej mili, ale czasami głośni. Zawsze jest ozdobiona gazetka. A w szkole są przytulne pomieszczenia.”
„Jest mi przyjemnie w tej klasie i mam dużo kolegów i koleżanek. Mam miłą nauczycielkę Panią Jolę. Jest mi dobrze w tej szkole i w klasie. Mam dużo nauczycieli.”
„W klasie czuję się dobrze, a jak się poczuję źle, to koledzy mnie pocieszają.”
„W mojej klasie czuję się dobrze, mam fajnych kolegów i koleżanki.
W mojej klasie czuję się jakby to była moja rodzina. Czuję się dobrze, bo wiem, że moja klasa mnie lubi i szanuje.”
„Odkąd jestem w tej klasie moja cała klasa bardzo się śmieje, chociaż czasami bywa ciężko, ale zawsze sobie pomagamy i właśnie to najbardziej lubię w mojej klasie.”
„W mojej klasie czuję się bezpiecznie np. nie boję się, że dostanę złą ocenę. Przychodzę do szkoły zawsze z dobrą myślą. Bo wiem, że nic mi się nie stanie.”
Klasa VI:
„Dobrze się czuję, bo są fajni nauczyciele i mam dobrych i fajnych kolegów. Nauczyciele są mili. Dobrze się czuję z kolegami, koledzy mi nie dokuczają tylko mi pomagają.”
„W klasie czuję się dobrze. Nikt mi nie dokucza.”
„W klasie czuję się dobrze, ponieważ maja klasa jest fajna. Z tego powodu, że spędzamy czas wspólnie na przerwach słuchając muzyki, śmiejemy się i rozmawiamy. Kiedy coś się komuś stanie, klasa pomaga mu. Tak samo jest, jeśli ktoś czegoś nie rozumie.”
„W klasie czuję się przede wszystkim bezpiecznie. Są tu osoby, którym mogę zaufać i które są dla mnie miłe.”
„W klasie VI czuję się bardzo dobrze. Nie ma żadnych problemów z rówieśnikami. Na przerwach nie siedzę sama, tylko w towarzystwie zazwyczaj dziewczyn(…) koledzy i koleżanki przyjęli mnie taką jaka jestem.”
„W naszej klasie jest miło, panuje sympatyczna atmosfera. Jest zabawnie i fajnie. Raczej nikt nikogo nie odpycha na ubocze. Wszyscy staramy się być mili i pomagać sobie.”
„Miło spędzam czas z koleżankami i kolegami. Często gadamy na przerwach, razem z kolegami mamy swoje miejsce na końcu korytarza, gdzie siedzimy prawie co przerwę. Rozmawiamy o sytuacjach jak w domu, tak i w szkole. Gdy coś się dzieje w klasie, zawsze albo prawie zawsze próbujemy rozwikłać problemy naszych kolegów i koleżanek. Robimy dużo ciekawych rzeczy.”
Zajmujemy się w tym roku również ekologią i zdrowiem…tu prezentacje m.in. o smogu (ortografia oryginalna)…
Prezentacja 3 Prezentacja 5 Prezentacja 21