Koncepcja Szkoły Promującej Zdrowie –Szkoła Podstawowa nr 130 w Łodzi
- Wprowadzenie
„Definicja szkoły promującej zdrowie
Szkoła promująca zdrowie to szkoła, która we współpracy z rodzicami uczniów i społecznością lokalną:
- systematycznie i planowo tworzy środowisko społeczne i fizyczne sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej, wspiera rozwój kompetencji uczniów i pracowników w zakresie dbałości o zdrowie przez całe życie. [1]
Całościowe podejście do promocji zdrowia w szkole
- Zdrowie uwzględnione jest w polityce i koncepcji szkoły – w podstawowym dokumencie określającym koncepcję pracy lub rozwoju szkoły jednoznacznie zapisano, że podejmuje ona działania dla umacniania zdrowia i dobrego samopoczucia uczniów i pracowników.
- Środowisko społeczne szkoły sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów i pracowników – dobre relacje i współpraca między różnymi grupami społeczności szkolnej, szkołą i rodzicami, zarządzanie szkołą tworzą pozytywny jej klimat.
- Środowisko fizyczne szkoły sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów i pracowników – środowiskowo to obejmuje: teren szkoły i jej otoczenie, budynek, jego pomieszczenia i wyposażenie, mikroklimat, organizację zajęć, posiłków, obiekty i sprzęt do rekreacji i aktywności fizycznej.
- Rozwijanie umiejętności dbałości o zdrowie i kompetencji do działania8 uczniów i pracowników – realizacja programu dydaktycznego i wychowawczego szkoły oraz inne działania z zakresu edukacji zdrowotnej adresowane do uczniów i pracowników, motywowanie ich do podejmowania działań dla zdrowia.
- Tworzenie związków społecznych – z rodzinami uczniów oraz ważnymi osobami/grupami w najbliższej społeczności; współpraca i konsultowanie planowanych działań, poszukiwanie sojuszników i wsparcia.
- Współpraca z pracownikami medycznymi – pielęgniarką szkolną i innymi osobami/placówkami medycznymi sprawującymi opiekę zdrowotną nad uczniami (w tym nad uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych i zdrowotnych) i pracownikami (np. w ramach medycyny pracy).” [2]
- SP 130 placówką promującą zdrowie
Jesteśmy w sieci szkół promujących zdrowie od 2007 r. W 2014 r. uzyskaliśmy Wojewódzki certyfikat SzPZ na okres 3 lat.
Główne obszary naszej działalności to wspólne kreowanie aktywności ruchowej, rozbudzanie dbałości o prawidłowe żywienie, promowanie właściwych relacji społecznych ukierunkowanych na szacunek i tolerancję.
Podejmowane przez nas inicjatywy są z założenia wspólną pracą uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły i środowiska lokalnego.
Wyznacznikiem naszych działań będzie analiza bieżących potrzeb szkoły i środowiska lokalnego. Planujemy pracować w cyklu rocznym, w miarę możliwości każdy rok poświęcając na innym obszar i realizując zadania z nim związane.
Podsumowaniem rocznej pracy będzie ewaluacja dokonana przez zespół do spraw promocji zdrowia oraz impreza środowiskowa.
Skład szkolnego zespołu do spraw promocji zdrowia:
- Koordynator
- Przedstawiciel Rady Pedagogicznej
- Przedstawiciel pracowników niepedagogicznych
- Przedstawiciel SU – przewodniczący
- Przedstawiciel Rady Rodziców
W promocję zdrowia na terenie placówki włączeni są wszyscy nauczyciele i pracownicy.
Pełną dokumentację szkoły promującej zdrowie tworzą: koncepcja pracy SzPZ, plany i sprawozdania z działalności, program profilaktyczny i wychowawczy szkoły, zapisy w dziennikach lekcyjnych.
[1] Poradnik dla szkół i osób wspierających ich działania w zakresie promocji zdrowia. Barbara Woynarowska i in., ORE 2016, s.14.
[2] Idem, s.11