Rajd pieszy z okazji 100 – lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

W przededniu naszego Narodowego Święta Niepodległości, członkowie szkolnego koła turystycznego wyruszyli na rajd szlakiem 28 Pułku Strzelców Kaniowskich. W tym wyjątkowym roku (stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę) wędrowaliśmy ulicami Łodzi i odwiedzaliśmy miejsca, które są mocno powiązane z wydarzeniami z 1918 roku oraz upamiętniają ważne wydarzenia i postacie z historii naszego państwa. Odwiedziliśmy więc pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, Dworzec Łódź – Fabryczną (tablica upamiętniająca walki o ten obiekt w 1918 roku), ulice: P.O.W, Rewolucji 1905 roku i Wschodnią (walki łódzkich robotników z z carskimi kozakami w 1905 roku), dom w którym w latach 1899-1900 mieszkał Józef Piłsudski (ul. Wschodnia 19). Niewtajemniczonym podpowiemy, że w tamtych latach nie był on jeszcze ani tym znanym Marszałkiem, ani Naczelnikiem Państwa Polskiego, nie tworzył też zalążków Legionów. Był działaczem konspiracyjnego PPS, który walczył z caratem. Odwiedziliśmy także Plac Wolności (tablica upamiętniająca poległych Polaków w walkach o Łódź z 11 listopada 1918 roku oraz przyglądaliśmy się płaskorzeźbom na pomniku innego naszego bohatera narodowego – Tadeusza Kościuszki). Następnie podążając ulicami Bałut, zwiedzaliśmy teren byłego łódzkiego getta oraz szliśmy śladami murali, upamiętniających żydowskie dzieci z okresu II wojny światowej. Na mecie rajdu, w Miejskiej Bibliotece Publicznej nr 2 przy ul. Łagiewnickiej, czekały na nas: gorąca herbata i słodki poczęstunek. Obejrzeliśmy wystawę o walkach Polaków o niepodległość, wysłuchaliśmy pieśni patriotycznych i ruszyliśmy w drogę powrotną. Następny rajd, ten z mikołajem w tle, odbędzie się 8 grudnia w Lesie Łagiewnickim. Do zobaczenia.

Permalink do tego artykułu: http://sp130.edu.pl/2018/11/10/rajd-pieszy-z-okazji-100-lecia-odzyskania-niepodleglosci-przez-polske/