10 września 2018 archive

NARODOWE CZYTANIE 2018

Tradycją staje się już udział naszej szkoły w polskiej akcji społecznej propagującej znajomość literatury narodowej, która nosi nazwę Narodowego Czytania!

Zainaugurowana przez Parę Prezydencką tegoroczna  odsłona Narodowego Czytania odbywa się w wyjątkowej formule bo nawiązuje
do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Dlatego też do wyboru w tym roku były aż dwie lektury : „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego oraz wybrany tekst spośród 44 Antologii Niepodległości.

Chcąc sprostać niełatwemu zadaniu do szkolnej akcji włączyliśmy przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego,
nauczycieli jak również samą Panią Dyrektor!

Dla najmłodszych, przygotowana została przez Patryka Romańskiego, ciekawa prezentacja multimedialna przeplatana powtórką z historii
z naszej ojczyzny! Punktem kulminacyjnym było jednak wysłuchanie
Pani Dyrektor, która przeczytała jeden z wybranych wierszy Antologii Niepodległości. Pięknym zakończeniem spotkania była prezentacja „żywej flagi Polski”. Okazało się, że wszyscy uczniowie świetnie poradzili sobie z symbolicznymi  barwnymi kartkami! Wychodząc każdy z uczniów otrzymał też pamiątkową zakładkę!

Niełatwe zadanie mieli również starsi uczniowie naszej szkoły. Uczniowie klasy IV zmagali się z wierszem Marii Konopnickiej pt. „Pieśń o domu”. Rozmawiali o odczuciach i tematyce utworu. Dzielili się swoimi przeżyciami i podejmowali niełatwą próbę jego interpretacji.  Do wiersza wykonali też ciekawe prace plastyczne, które zaprezentowane będą
w galerii „Literatura i plastyka”. Klasa V uczestniczyła w lekcji poezji patriotycznej i czytała literaturę z proponowanej Antologii Niepodległości.

Klasa VII wysłuchała zaś samego „Przedwiośnia” w mistrzowskim wykonaniu swojej polonistki Pani Agaty!  Ciekawym uzupełnieniem zajęć były lapbooki o Stefanie Żeromskim.
W klasie VI, po wysłuchaniu fragmentu lektury, uczniowie podjęli się przekładu intersemiotycznego czyli rysowali, jak wyobrażają sobie szklane domy Żeromskiego. Najstarsza klasa … ósma, ćwiczyła czytanie ze zrozumieniem i rozwiązywała test.
Akcja Narodowego Czytania towarzyszyła uczniom nie tylko na lekcjach języka polskiego, ale również religii. Klasa VII czytała i rozważała Homilię wygłoszoną przez Jana Pawła II w czasie Mszy św. na placu Zwycięstwa  w Warszawie 2 czerwca 1979.

Podsumowując … piątek w naszej szkole upłynął na czytaniu dzieł klasyki literatury polskiej, która bliska być powinna każdemu Polakowi!

ZOBACZ ZDJĘCIA

Permalink do tego artykułu: http://sp130.edu.pl/2018/09/10/narodowe-czytanie-2018/