Wycieczka kl. IV – „Odkrywcy Łodzi”

zegarII edycja PROJEKTU „ODKRYWCY ŁODZI”

realizowanego

przez Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Łodzi

we współpracy z Muzeum Miasta Łodzi oraz Centralnym Muzeum Włókiennictwa.

2 października klasa IV brała udział w 2 wycieczce w ramach projektu „Odkrywcy Łodzi.”.

W trakcie 2 spaceru po Łodzi pani przewodnik przybliżyła nam historię naszego miasta. Przygotowała dla nas program, który zawierał: zwiedzanie osiedla fabrycznego przy ul. Ogrodowej, zwiedzanie miejsc związanych
z najstarszą historią Łodzi – Stary Rynek, Park Staromiejski, pl. Wolności,
zwiedzanie Muzeum Miasta Łodzi poświęcone życiu zamożnych fabrykantów i dawnej obyczajowości.

Muzeum Miasta Łodzi ma swą siedzibę w jednym z najbardziej efektownych budynków Łodzi, dawnym Pałacu Poznańskich.

 

(Izrael Poznański był twórcą jednego z większych przedsiębiorstw bawełnianych w Europie Środkowo-Wschodniej.Zbudował prawdziwe imperium włókiennicze, rodzaj „państwa w państwie”. U schyłku XIX wieku na rozległy kompleks przemysłowo-mieszkalny składały się: pałac z ogrodem, zabudowania fabryczne z własną bocznicą kolejową, osiedle mieszkalne dla pracowników oraz inne obiekty użytku publicznego (szkoła, szpital, straż pożarna, sklepy).

 

Pani przewodnik wprowadziła nas w temat historii rodziny Poznańskich, kultury i obyczajowości XIX i XX w., narodzin i rozwoju Łodzi przemysłowej. Przez chwilę mogliśmy pożyć życiem miejscowej burżuazji przemysłowej. Po przekroczeniu progu Muzeum znaleźliśmy się przestronnym hallu z secesyjną klatką schodową. Następnie obejrzeliśmy bogate i pełne przepychu secesyjne wnętrza Pałacu: reprezentacyjną Salę Balową i zabytkową Salę Jadalną, saloniki, sypialnie, pokoje i inne pomieszczenia,
w których mieszkała rodzina Poznańskich.

Pod koniec zwiedzania Pałacu, w zaaranżowanych w formie gabinetów obejrzeliśmy wystawy stałe Muzeum Miasta Łodzi poświęcone Władysławowi Reymontowi, Julianowi Tuwimowi oraz Arturowi Rubinsteinowi.

Trasa zakończyła się słodkim poczęstunkiem i cieplutką herbatą w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym. Podczas warsztatów w schronisku stworzyliśmy prace plastyczne poświęcone architekturze Łodzi. A na sam koniec każdy z nas otrzymał od pani przewodnik na pamiątkę znaczek „Odkrywcy ŁODZI – 2014” zaprojektowany przez Muzeum Miasta Łodzi.

Wycieczka była bardzo ciekawa i dużo dowiedzieliśmy się o naszym mieście.

Dziękujemy twórcom projektu „Odkrywcy Łodzi” za zaproszenie do udziału.

Uczniowie z klasy IV wraz z wychowawcą i Rodzicami.

zobacz zdjęcia

 

Permalink do tego artykułu: http://sp130.edu.pl/2014/10/09/wycieczka-kl-iv-odkrywcy-lodzi/