7 czerwca 2014 archive

Lekcja w Muzeum Geologicznym

W ostatnim tygodniu maja, uczniowie klasy czwartej uczestniczyli w niecodziennej lekcji przyrody. Odwiedzili Muzeum Geologiczne, które mieści się przy Wydziale Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach poprowadzonych przez pomysłodawcę muzeum dr Jana Ziomka.

image 11

Z zaciekawieniem wysłuchali wykładu na temat minerałów i skał. Mogli nie tylko zobaczyć ale i dotknąć minerały takie jak krzemień, kwarc, piryt, granat, agat i wiele innych. Rozpoznawali skały występujące w Polsce – granit, bazalt, wapień, piaskowiec. Niektórzy przynieśli własne skały i próbowali je oznaczyć.

image 4

Uczniowie przekonali się też, że niektóre skały mają właściwości promieniotwórcze dzięki wskazaniom licznika Geigera – Müllera. Z zainteresowaniem oglądali eksponaty zgromadzone w muzeum, pochodzące nie tylko z Polski, ale i z całego świata. Poszukiwaliśmy skał i minerałów, które wcześniej oglądaliśmy na slajdach – diamentów, rubinów, kryształów,  przybierających fantastyczne formy i kolory.

image 10

Dzięki zajęciom w muzeum przekonaliśmy jak niezwykle ciekawy jest świat przyrody nieożywionej – litosfery. Wiemy też,  jak duży ma ona wpływ na strefę organizmów żyjących na jej powierzchni – roślin, zwierząt i ludzi.

Permalink do tego artykułu: http://sp130.edu.pl/2014/06/07/lekcja-w-muzeum-geologicznym/